NÄE HYVÄ MUSSA | Hämeenlinna
Tukea lapsen vahvuuksille ja koko perheelle
Haluaisitko, että lapsesi huomaisi, missä hän on hyvä – ja uskaltaisi myös uskoa siihen?
Näe hyvä mussa -leirillä lapsi oppii tunnistamaan omat vahvuutensa ja saa myönteistä palautetta. Se kantaa arjessa pitkälle. Samalla koko perhe saa eväitä myönteiseen ajatteluun ja vuorovaikutukseen.

Mikä tekee Näe hyvä mussa -leiristä erityisen?
Leirin taustalla on positiivinen pedagogiikka, joka painottaa lapsen osallisuutta, vahvuuksia ja myönteisyyttä. Uskomme, että jokainen lapsi ansaitsee tulla nähdyksi omana itsenään – ja kuulla itsestään hyvää.
Leirillä:
- leikitään ja innostutaan uusista asioista
- kannustetaan toisia ja harjoitellaan kehumista
- rakennetaan turvallinen, hyväksyvä ryhmä.
Lapsi oppii tunnistamaan:
- Missä olen hyvä?
- Mistä innostun?
- Milloin olen parhaimmillani?
- Miten selviän vaikeista hetkistä?
Viisi viikonloppua, viisi tärkeää teemaa:
- Myönteinen ajattelu
- Vuorovaikutustaidot
- Tunnetaidot
- Roolit – minä osana ryhmää
- Hyvän juurruttaminen
Kun lapsesi saa tilaa kasvaa vahvuuksien kautta, samalla vahvistuu koko perhe.
Missä leirit vietetään?
Lomakeskus Pukkilassa, Virroilla. Ruuhijärven rannalla sijaitsevassa leirikeskuksessa on oivat puitteet mukavalle tekemiselle, ulkoilulle ja yhdessäololle. Leireille järjestetään kuljetus Hämeenlinnan linja-autoasemalta perjantaisin klo 17.
Haku syksyn 2025 viikonloppuleireille on auki
- Lue sivun ohjeet huolellisesti ennen hakemista.
- Pyydä suosittelijan lomake ennen hakemista. Tallenna suosittelijan lomake omalle koneellesi, jotta voit liittää sen hakemukseesi. Hakemus ei lähde eteenpäin ilman suositusta.
Syksyn 2025 leiriviikonloput:
15.–17.8.
12.–14.9.
10.–12.10.
7.–9.11.
5.–7.12.
Kuka voi hakea mukaan?
- Lapsi, jonka kotikunta on Hämeenlinna.
- Lapsi on 9–13-vuotias. Myös nuoremmat alakouluikäiset sisarukset voivat hakea mukaan, jos se on perheen tilanteen kannalta paras vaihtoehto.
- Lapsi kykenee ryhmätoimintaan ja hänellä on riittävät oman toiminnan ja itsesäätelyn taidot.
- Lapsella on suositus toimintaan. Suosittelija voi olla esimerkiksi perhetyöntekijä, kouluvalmentaja, koulukuraattori, opettaja, sosiaalityöntekijä, järjestön työntekijä tai vastaava. Merkitse hakemukseen suosittelijan nimi, puhelinnumero ja sähköpostiosoite.
Tutustu Hämeenlinnan leirijohtajaan ja leiripedagogiin

Moi!
Olen Jutta ja toimin leirijohtajana Hämeenlinnan Näe hyvä mussa -leireillä. Ammatiltani olen liikunnan sekatyöläinen ja saankin nauttia työstäni useammankin lajin parissa.
Vapaa-aikani menee pitkälti vesilajien ja luonnon äärellä, milloin sukeltaen, meloen tai uiden. Vastapainoksi rentoudun kirjojen, tähtitieteen tai käsitöiden parissa. Aikatauluihin sopiessa kotona saattaa pyöriä myös eläinyhdistyksen karvakamuja, erityinen paikka sydämmestä löytyy isoille sylihauvoille. Innostun paljon kaiken uuden kokeilusta ja opettamisesta.
Leireillä parasta on että saan keskittyä hyvän näkemiseen, heittäytyä monipuolisesti eri aktiviteetteihin ja tutustua upeisiin lapsiin ja vapaaehtoisiin.

Moikka!
Mun nimi on Tiia ja toimin Hämeenlinnan Näe hyvä mussa -leireillä pedagogina. Olen yhteiskuntatieteiden maisteri Tampereelta. Pukkilan leirikeskus on tullut minulle tutuksi, ja olenkin ollut siellä aiemmin myös vapaaehtoisena leiriohjaajana Näe hyvä mussa -leireillä.
Vapaa-aikani vietän yleensä eri tavoin luonnossa puuhaten kaikkina vuodenaikoina. Myös leireillä pääsemme tutkimaan lähiluontoa! Myös käsityöt ovat tärkeä harrastus minulle ja opetan mielelläni leiriläisille erilaisia kädentaitoja. Tykkään lähteä mukaan erilaisiin lasten ehdottamiin leikkeihin ja peleihin.
Leiripedagogina haluan taata jokaiselle lapselle turvallisen ja ikimuistoisen leirikokemuksen täynnä hauskanpitoa ja uusia ystäviä. Tällä leirillä jokainen lapsi saa olla oma itsensä!
Terhi Ljungkvist
Näe hyvä mussa-toiminta